وقایع استرابادیه

گاه نگاری های شخصی من

میراث را آب می برد، سازمان میراث فرهنگی را خواب
ساعت ٢:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٢/۱  کلمات کلیدی:

طی هفته های گذشته، بر اثر بارندگی شدید و طغیان رودخانه گرگانرود، قمستی از دیواره ضلع جنوبی پل تاریخی آق قلا فروریخت. این پل متعلق به دوره صفویه که به شماره 919 در فهرست آثار ملی ثبت رسیده و تنها پل با تزیینات آجرکاری برآمده ایران بشمار می رود، در سایه سکوت مسئولین میراث فرهنگی و بانیان حفظ آثار تاریخی در حال فروریختن است.

در روزهای ابتدایی سیلاب، پایه جنوبی پل ترک برداشت که منجر به نشست قمستی از آن شد.


 در این بین فرماندار آق قلا اعلام کرد: این پل در حادثه اول ترک جزیی گرفت ولی خوشبخانه پایه اصلی پل ترک نخورد و فقط قسمتی که از پایه که پیش از این نیز توسط میراث فرهنگی ترمیم شده بود دچار آسیب شد.

حاجی گلدی کر در بازدید از این پل باستانی با اشاره به خسارت ایجاد شده افزود: نیاز به مقام سازی و مرمت پل باستانی احساس می شود. بهمین جهت مکاتبات متعددی با دستگاه ذیربط استانی توسط فرمانداری صورت گرفته است و ضرورت تخصیص اعتبار ویژه به این پل به دستگاه های اجرایی منعکس شدده است.

قربان عباسی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان نیز در بازدید از این پل تخصیص اعتبار ویژه علاوه بر اعتبار تملک دارایی اختصاص یافته به پل باستانی آق قلا خبر داد.

 

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان اضافه کرد : کارشناسان میراث فرهنگی از نزدیک تمامی خسارات های وارد شده به این اثر باستانی را ارزیابی کردند و در اولین فرصت با مساعد شدن شرایط جوی کار مرمت و بازسازی نقاط آسیب دیده پل انجام خواهد گرفت.

متاسفانه بعد از گذشت نزدیک به یک ماه از شروع سیلاب هیچ اقدامی توسط مسئولان، بخصوص میراث فرهنگی برای جلوگیری از تخریب این پل انجام نشده است. به گفته شهروندان آق قلا و ساکنین اطراف پل، بعد از ریزش دیواره پل، مسئولین میراث فرهنگی با حضور در آق قلا، تنها به جمع آوری آجرهای ریخته شده در بستر رودخانه بسنده کرده اند.

کسی نیست این مسئولان را بیدار کند. پل آقلا در حال ریزش است و آقایان در حال اعلام آمارهای سفرهایی نوروزی. آمارهایی که معلوم نیست از کجا استخراج شده اند.

همه می دانیم که در آینده ای نزدیک علاوه بر تخریب خانه های تاریخی در کنار سکوت معنا دار مسئولین سخت کوش!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! میراث فرهنگی، از محله های قدیمی و آثاری مانند پل آق قلا هم خبری نخواهد بود.