گرگان، پایتخت بسکتبال ایران

سال 1322 در 67 سال پیش این معلم های ورزشِ دشت و طبیعت روح بخش گرگان بودند که با زحمت و عشق، بسکتبال را به تاریخ این دیار جاویدان پیوند زدند که امروز نام گرگان با بسکتبال همراه شده است.

کلاردشتی، سید ضیا سیدین و علی ترابیان از نخستین معلم های ورزش سرزمین گرگان هستند که بسکتبال را وارد مدارس ساختند. در سال 1330 به صورت رسمی این رشته در زمین های خاکی با توپ چرمی (معروف به توپ پاکستانی)، با ورزش دوستانی چون شعبان قاری به شهروندان گرگان نشان داده شد. به دلیل علاقمندی مردم گرگان، بسکتبال مادر ورزش مردم این منطقه شد و در سال 1333 رشته بسکتبال در کنار دوومیدانی در رقابت های آموزشگاهی جای گرفت. جرقه های عشق به بسکتبال در دانش آموزان شعله ور شد و در سال 1338 تیمی از تهران برای پیکار با جوانان و نوجوانان گرگانی وارد دیار بسکتبال شد. آن روزها برای مطلع شدن مردم از برگزاری مسابقه، فردی سوار بر جیپ وارد میدان مرکزی شهر می شد و از طریق بلندگو، زمان و مکان بازی را اعلام می کرد. و مردم برای تماشای بازی چه شور و هیجانی داشتند...ورزشکاران گرگان در چنین فضایی بازی های درخشان از خود نشان می دادند و مردم را با نمایش رقابت های در خودر توجه، و کسب قهرمانی های پی در پی، پشتیبان خود ساختند. هیچ شهری چنین تاریخچه و پیشینه ای را برای بسکتبال ندارد و امروز تاریخ ورزشی ایران به بسکتبال گرگان افتخار می کند.


با این گذشته تاثیرگذار و نقش آفرین، به یاد داشته باشید که چراغ بسکتبال گرگان، پر سابقه ترین تیم ایران همچنان روشن است.

گواه این سخن، اشتیاق مردم برای زنده نگهداشتن بسکتبال است.

هنوز گرگانی ها جویای قهرمانی بسکتبال تاریخ گذشته خود هستند.

منبع: کتاب گرگان، سرزمین تاریخ و طبیعت

______________________________________________________

در سال 1389 با تصویب شورای اسلامی شهر، بیستم شهریور ماه روز تغییر نام شهر اِستِراباد به گرگان در سال 1316 خورشیدی، روز گرگان نام گرفت.  روز گرگان یادآوری سرمایه‏های فرهنگی و اجتماعی این شهر و در یک کلام پیش نیاز توسعه پایدار برای آینده است.

در همین راستا برنامه های زیر برای بزرگداشت روز گرگان در سال 1390 پیشبینی شده است :

 برگزاری همایش «گرگان پایتخت بسکتبال ایران»، انجام مسابقه های فرهنگی در محلات و ارایه بسته های فرهنگی و آموزشی همراه با اهدای جوایز در پارک های محلی، جشن پرواز بادبادک ها، همایش گرگان پژوهی و برگزاری نمایشگاه عکس در یکی از محلات گرگان.
/ 9 نظر / 12 بازدید
گرگان ما

درود بر محمد نصب تندیسی از یک بسکتبالیست در یکی از میادین مرکزی شهر میتواند بیش از پیش به مسافران و گردشگران این نکته را یادآور شود که گرگان تا ابد پایتخت بسکتبال ایران است [گل]

احمدرضا

سلام من امید وارم که گرگان بسکتبالش قهرمان بشه.[لبخند]

احمدرضا

سلام خدا بخواد امسال بتونیم بسکتبال رو در بالای جدول لیگ برتر ببینیم.

زهرا

خیلی باحال بووووووووووووووووووووووووووود[گل]