اخلاق مهندسی و مهندسی اخلاق ( بخش دوم )

همانطور که در مطلب قبلی مربوط به اخلاق مهندسی و مهندسی اخلاق اشاره کردم، قطعه گم شده این روزهای جامعه ما اخلاق است. بعد از پیدایش رسانه های مختلف از جمله اینترنت دامنه بی اخلاقی جامعه پا را فراتر نهاد و روی دیگر خود را در این فضا نشان داد. توهین و تهمت های اینترنتی و درگیری های رسانه ای که انگار جزوی از زندگی اجتماعی ما شده به کنار، رسوایی های اخلاقی، فساد مالی، انتشار ویدئو و تصاویر شخصی در اینترنت و همچنین انتشار اسناد شخصی افراد، امنیت دنیای مجازی را به خطر انداخته و ریشه همه آن ها در نبود تعهد اخلاقی و پایبند نبودن به اصول اخلاقی است.

در مقدمه کتاب به باور هایی که به پرورش اخلاق در جامعه کمک می کند اشاره شده است.

پرورش اخلاق مهندسی یا مهندسی اخلاق بر باور های زیر استوار است:

1-      برای هر کاری که انجام میدهیم روش بهتری هم وجود دارد.لازم است این روش را بیابیم. این بهینه سازی باید ادامه دار باشد.

2-      برای روش زندگی هم باید بهترین روش را انتخاب کنیم.

3-      «روش های بهتر» در انجام کار و زندگی در راستای بیشینه شدن شادی واقعی در وطول عمر است، که خدا ما را برای آن آفریده.

4-      بیشترین شادی دراز مدت انسان در ارائه موثرترین خدمت بی ریا همراه با عشق ورزی فراوان به کسانی که بیشترین نیاز را دارند به دست می آید.

5-      برای ارائه موثرترین خدمت، لازم است سطح آگاهی و معلومات خود را در حرفه ای که انتخاب کرده ایم بالا ببریم و دانش خود را همیشه به روز نگهداریم.

6-      خدمتگزاری بی ریا به نیازمندترین افراد را یک عبادت بدانیم و خداوند را همیشه به خاطر چنین فرصتی که برایمان فراهم آورده سپاسگذار باشیم.

7-      با ایمان و اعتقاد به آیات :

.....هر کس تقوا پیشه کند برای او راهی برای بیرون شدن قرار خواهد داد و او را از جایی که گمانش را ندارد روزی میدهد و هر که بر خدا توکل کند، خداوند او را کافی است...

اضطرابی برای تامین زندگی خود نداریم و با در پیش گرفتن تقوی فقط برای خدمتگزاری بی ریا به کسانی که بیشترین نیاز را دارند تلاش می کنیم.

8-      اخلاق را برترین و عالی ترین سرمایه بشری بدانیم.

9-     پیشرفت اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور را وام دار برخورداری وافر مردم از اخلاق و ارزش های اخلاق بدانیم.


10-  سرافرازی صنعتی و پیشرفت اقتصادی کشور را وامدار تربیت مهندسانی می دانیم که علاوه بر برخورداری از  اخلاق مهندسی ، دارای ابتکار و خلاقیت اند، ایران را متعلق به خود می دانند و به آن عشق می ورزند و در حراست از منابع طبیعی و محیط زیست آن می کوشند.

این کتاب چهار بخش دارد که مطالب آینده اشاره ای به بخش مهندسی اخلاق و نکات ارائه شده در آن خواهم داشت و دلیل مهم این کار همانطور که در این کتاب هم به آن اشاره شده نکته مهم زیر است:

نظام آفرینش خداوند طوری عمل می کند که به فعالیت های فرد، گروه، یا جامعه ای که از اخلاق برخوردار است «برکت» داده می شود و کارهای این افراد در کمال شادی و آرامش خاطر ، به راحتی و در زمانی کمتر و با کیفیتی بالاتر انجام می وشد.

 

اقوام روزگار به اخلاق زنده اند-------قومی که گشت فاقد اخلاق مُردنی است

 

ادامه دارد...

 

/ 5 نظر / 6 بازدید
پسر گلم

به سبکبار ِ سبکسر چه توان گفت جز این : ما همان بار گرانیم که بر دوش ِ خودیم ! [گل]

زهرا

سلام اینقدر مطلبت زیاده حوصله ندارم بخوانم خودت از طرفم یه چیز بذار

طاها

حضرت علی (ع): کافر خوش اخلاق به من نزدیکتر است از مومن بداخلاق . (از نهج البلاغه ) و نبی مکرم اسلام هم می فرماید : من برای مکارم اخلاقی مبعوث شدم . اخلاق تنها چیزی ست که اگر در ه کاری رعایت بشه تموم مشکلات جامعه حل میشه .