خبر آمد خبری در راه آهن است

چند روز پیش در خبری از سایت خبرگزاری ایرنا متوجه نکته جالبی در بحث عجیب راه آهن گرگان شدم. در این خبر ذکر شده بود: اعضای شورای اسلامی شهر گنبدکاووس، احداث راه آهن ترانزینی اینچه برون - گنبدکاووس - گرگان را موجب ایجاد تحول بنیادین در اقتصاد گلستان دانستند. در ادامه این اعضای محترم فرمودند که: موقعیت ممتاز جغرافیایی و ظرفیت های بالقوه و بالفعل بخش کشاورزی، دامپروری، صنعت منطقه گنبدکاووس، وجود اراضی کم بازده، مناسب و ارزان قیمت جهت تملک مسیر، رفع معضل بیکاری جوانان منطقه، استفاده ازظرفیت های بالقوه و بالفعل بخش کشاورزی و غیره و غیره همه از طریق این راه آهن بدست می آید.

حتما می پرسید نکته جالب کجاست؟

براساس توافقات صورت گرفته فی مابین 3 کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان در مهر ماه سال 1386(اکتبر 2007) در اجلاس کشورهای ساحلی دریای خزر در تهران، مقرر شد کشورهای قزاقستان و ترکمنستان ساخت راه آهن برای اتصال به خطوط راه آهن ایران را در آن سوی مرزها آغاز نمایند و دولت ایران نیز متعهد گردید با اتصال مستقیم راه آهن گرگان به اینچه برون به طول حدوداً 70 کیلومتر ارتباط ریلی کشور با آسیای میانه را با هدف تأمین ارتباطات فرامنطقه ای و بین المللی ایران برقرار نماید. (وبلاگ گرگان امروز)

حالا آقای شورای شهر گنبد میخواهد با تغییر مسیر این راه آهن علاوه جلوگیری از انجام تعهدات بین المللی کشور، هزینه گزافی با چند برابر شدن مسیر بر دوش دولت بگذارد. بعبارتی دولت را موظف کرده که دو برابر خط ریل قبلی را تا پایان سال میلادی و البته بدون کارشناسی اجرا کند.

آقای شورای عزیز، آقای نماینده عزیز گنبد، بیش از  30 سال از پیروزی انقلاب گذشته و شما تازه به فکر احداث راه آهن افتاید. اصلا این 30 به کنار. در ایم چهار سال دوره نمایندگی خودتان کجا بودید؟ حالا میخواهید با بر هم زدن تعهدات بین المللی برای خود رای جمع کنید؟

 بدون راه آهن هم میتوان مشکل بیکاری را حل کرد. البته اگر بخواهیم. بهتر است به جای فکر کردن به این که چگونه هزینه اضافی بر دوش دولت بگذارید ، کمی به وظیفه اصلی خود که برطرف کردن مشکلات مردم حوضه خودتان است بپردازید. اگر این هزینه اضافی را در مجلس مطرح کنید تا نقدا به شما بدهند می توانید شغل های بیشتری ایجاد کنید. چرا تا نزدیک انتخابات می شود یاد بیکاری جوانان می افتید و دَم از مشکلات مردم و کشاورزی می زنید؟

آقای نماینده و شورای گنبد، شما اول برادری خودت را به استان ما ثابت کن بعد به فکر ایجاد تحول بنیادین در اقتصاد استان باش. جنجال رسانه ای برای مردم استان نان و آب نمی شود. مشکل بیکاری و فقر و زمین های کشاورزی و صنعت را بهانه نکن. شما داری از سکوت مسئولین گرگان سوء استفاده میکنی، آمدی آب را گل آلود کنی تا ماهی بگیری. این ماهی صاحب دارد. مردم هم از این آب استفاده می کنند. تو رو خدا در این گرمای تابستان و جیره بندی آب ، آن را گل آلود نکن. نه تنها دردی دوا نمی کنی که داری نمک به زخم ما میپاشی.

احداث این خط راه آهن از منافع ملی کشور بحساب می آید که صیانت از آن یک وظیفه همگانی است و نباید با برخی اظهارنظرهای غیرمنطقی آب به آسیاب دشمنان ریخت. بهمین دلیل است که ما اصرار داریم که طبق توافقات بین المللی و کارشناسی های صورت گرفته هر چه زود تر عملیات اجرایی اتصال راه ترکمنستان به اینچه برون و از آنجا به ایستگاه راه آهن گرگان با قدمتی نزدیک به نیم قرن صورت پذیرد.

صرف نظر از جنجال های بی پایه و اساس بعضی خواص، امروز خبر های خوشی در بعضی رسانه های داخلی منتشر شد که پینشهاد می کنم بعد از مطالعه مطالب  وبلاگ  های گرگان امروز و هدف آگاهی بخشیدن است این اخبار را مطالعه کنید.

توضیحات تکمیلی و کارشناسانه گرگان امروز: گام های مردد روی خطوط موازی

هدف آگاهی بخشیدن است: آیا این قطار به مقصد میرسد؟

مدیرعامل راه آهن ازافتتاح خط گرگان - اینچه برون تا پایان سال خبرداد

بررسی مسایل راه آهن گرگان - اینچه برون: راه آهن ایران -ترکمنستان -قزاقستان باعث اتصال به چین و اروپا می شود

خط آهن گرگان - اینچه برون امکان جذب وهدایت بارهای قزاقستان را دارد

راه آهن گرگان - اینچه برون امسال بهره برداری می شود

تسریع در عملیات اجرایی راه آهن گرگان - اینچه برون

 

 

/ 5 نظر / 18 بازدید
پسر گلم

چه خبره اين همه مطلب ايشالا كه اين راه آهن گرگان به خوبي منزل برسه! پيشاپيش ماه دعا و نيايش بر همه مبارك خوش به حال برندگان طراحي مسابقه روز گرگان

یاشلان گنبدی

داداش تو که این همه ادعات میشه چرا جنگ گنبدی گرگانی راه میندازی. قباحت داره جان من

امیررضا

انشالله آن چه خیر است رخ خواهد داد[گل]

گرگان ما

محمد جان دور بر این گرگاندوستی شما

زهرا

من هم راه آهن گرگان را دوست دارم