برنامه های روز و هفته گرگان اعلام شد

مدیراجرایی دبیرخانه دائمی روز گرگان با اعلام برنامه های این مناسبت گفت: کاخ موزه تاریخی شهر گرگان واقع در پارک شهر با موافقت فرمانداری به عنوان مکان برگزاری دومین آیین روز گرگان تعیین شده است. 

به گزارش ایرنا 'سکینه مسگر' روز سه شنبه با اعلام اینکه تدارک و اجرای برنامه های روز گرگان توسط سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری انجام می شود، اظهارداشت: برنامه های روز گرگان از روز یکشنبه 20 شهریور به مدت 6 روز با عنوان های مختلف در محل های تعیین شده برگزار خواهد شد. 
وی اضافه کرد: روز افتتاح این رویداد فرهنگی به نام گرگان، فرهیختگان، استعدادهای درخشان و چهره های ماندگار نامگذاری شده است.

وی افزود: دراین روز از ساعت 17برنامه های متنوعی شامل اجرای موسیقی سنتی گرگان برای نخستین بار ، خیمه شب بازی، نمایش طنز، نمایش عکس، نمایش کتاب هایی با عنوان گرگان و نویسندگان گرگانی، نمایش سوغات و صنایع دستی این شهر با حضور همه شهروندان، بزرگان شهر، گرگان دوستان به اجرا گذاشته می شود. 
مسگر با اشاره به اینکه مسابقات مچ اندازی نیز در محله قدیمی دوشنبه ای در نخستین روز برپایی آیین روز گرگان تدارک دیده شده است، افزود: در روز 21 شهریور که به نام گرگان، تاریخ، هنر، ادب، فولکور و فرهنگ نامگذاری شده است دو برنامه نمایشگاه عکس از اسناد تاریخی گرگان در محله دوشنبه ای و نشست گرگان پژوهی در سالن میرداماد انجام می شود.

مدیر اجرایی دبیرخانه دائمی روز گرگان در ادامه با اشاره به اینکه در روز 22 شهریورماه که به نام گرگان، امنیـت،حقوق شهروندان و توسعه خدمات شهری نامگذاری شده است، گفت: برنامه این روز درود همشهری است که البته قرار شده طی سه روز ویژه سالمندان و بازنشستگان فرهنگی شهر گرگان در محل خانه تاریخی امیر لطیفی و خانه تقوی برگزار شود.

او افزود: روز 23 شهریور به نام گرگان ،اکولوژی ،کشاورزی ،منابع طبیعی و محیط زیست نامگذاری شده ودر این روز قرار است به ابتکار یکی از گرگانی علاقمند به محیط زیست در دو پارک شهرک ویلاشهر و ملت با همکاری سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری کاشت درختان بومی گرگان که منحصر به جنگل هیرکانیان است انجام می شود.

به گفته وی در این روز همچنین نشستی با کارشناسان فضای سبز در خصوص شرایط فضای سبز شهر گرگان برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: روز 24 شهریور روز گرگان، میراث فرهنگی و تاریخی و گردشگری نام گذاشته شده است و در این روز به مناسبت 80 سالگی ثبت بافت تاریخی گرگان، مقرر شده که جشنی با حضوردوستداران بافت تاریخی گرگان برپا شود.

مسگر ادامه داد: در این روز که محل اجرای آن خانه تاریخی امیر لطیفی در نظر گرفته شده است به بررسی وضعیت بافت تاریخی گرگان نیز پرداخته می شود.

 کارشناس روابط عمومی شهرداری گرگان تصریح کرد: گرگان، شهروند سالم با ورزش های عمومی نیز از عنوان های روز 25 شهریور است که برنامه های تفریحی شامل ماهیگیری با دست، مسابقه قوی ترین مردان محله، جشن بادبادک ها و صعود کوهنوردان به ارتفاعات گرگان در آن گنجانده شده است. 
وی گفت، 26 شهریور آخرین روز آیین گرامیداشت روز گرگان به نام گرگان، سلامت جسمی ،روانی، اجتماعی و تعیین گره های آن است که برای این روز در محل تالار فخرالدین اسعد گرگانی همایشی با نام سلامت شهروندان گرگانی با حضور کارشناسان سلامت برپا خواهد شد.

یادآوری می شود کاخ شهر گرگان ( که یکی از 12 کاخ پهلوی در کشور بوده و محل اقامت این خانواده در منطقه بوده است) پس از مرمت به کاخ موزه گرگان تبدیل شده است.

 این بنا که در دو طبقه به سبک اروپایی ساخته شده در سال 1317ه.ش به دستور رضاخان در کنار مجموعه ای از ساختمان های اداری ساخته شد، در آن سال ها از جمله شهرداری، ثبت احوال، مدرسه ایرانشهر و اداره پست گرگان نیز بنا شد.

کاخ شهر گرگان با قدمتی بیش از 70 سال در سال 1343ه.ش. به عنوان بیست و چهارمین موزه کشور و نخستین موزه شمال کشور مطرح بوده که در سال 1336ه.ش. به ثبت آثار ملی رسید یعنی پیش از آن که تبدیل به موزه شود.

در حال حاضر، در طبقه همکف این کاخ فقط تعدادی شی کشف شده از شهر تاریخی جرجان به نمایش گذاشته شده و در بخش مشاهیرتندیس چند تن از اندیشمندان و نام آوران جرجان و استرآباد قرار دارد.

 همچنین طبقه بالا با اشیای مربوط به دوره پهلوی دوم تجهیز شده است.

این کاخ در پارک شهر گرگان واقع شده و برای مرمت و تجهیز آن از محل مصوبه سفر سال 1384 ریاست جمهوری و هیات دولت به استان حدود 5 میلیاردریال هزینه شده است.

کاخ موزه گرگان در تاریخ 24/2/1388 افتتاح و بازگشایی شده است.

یاداور می شود روز 20 شهریور 1316 زمان تاریخی تغییر نام استراباد به گرگان در سال گذشته با تصویب شورای این شهر به نام روز گرگان نامگذاری شد.

منبع: انجمن وبلاگ نویسان گرگاندوست

/ 4 نظر / 18 بازدید
فرزاد

مِگم که ... طرح های روز گرگان تقدیم به تک تک گرگانی های عزیز http://megamke.persianblog.ir/post/59/ http://megamke.persianblog.ir/post/57/ http://megamke.persianblog.ir/post/56/ http://megamke.persianblog.ir/post/54/ [گل] [گل]

فرزاد

محمد جان شما صاحب اختیارید از هر کدام از طرح ها که خوشت آمد میتونی استفاده کنی

هدایتی - جهانشاهی

خیلی خیلی ممنون از حضورتون.... خیلی خیلی خیلی ممنون از اظهار نظر جامع تون در مورد روز گرگان... خیلی خیلی خیلی خیلی ممنون از درد و دلای از جنس گرگان تون... و ممنون از اطلاع رسونی تون... 20 شهریور روز گرگان مبارک...