میراث را آب می برد، سازمان میراث فرهنگی را خواب

 در این بین فرماندار آق قلا اعلام کرد: این پل در حادثه اول ترک جزیی گرفت ولی خوشبخانه پایه اصلی پل ترک نخورد و فقط قسمتی که از پایه که پیش از این نیز توسط میراث فرهنگی ترمیم شده بود دچار آسیب شد.

حاجی گلدی کر در بازدید از این پل باستانی با اشاره به خسارت ایجاد شده افزود: نیاز به مقام سازی و مرمت پل باستانی احساس می شود. بهمین جهت مکاتبات متعددی با دستگاه ذیربط استانی توسط فرمانداری صورت گرفته است و ضرورت تخصیص اعتبار ویژه به این پل به دستگاه های اجرایی منعکس شدده است.

قربان عباسی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان نیز در بازدید از این پل تخصیص اعتبار ویژه علاوه بر اعتبار تملک دارایی اختصاص یافته به پل باستانی آق قلا خبر داد.

 

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان اضافه کرد : کارشناسان میراث فرهنگی از نزدیک تمامی خسارات های وارد شده به این اثر باستانی را ارزیابی کردند و در اولین فرصت با مساعد شدن شرایط جوی کار مرمت و بازسازی نقاط آسیب دیده پل انجام خواهد گرفت.

متاسفانه بعد از گذشت نزدیک به یک ماه از شروع سیلاب هیچ اقدامی توسط مسئولان، بخصوص میراث فرهنگی برای جلوگیری از تخریب این پل انجام نشده است. به گفته شهروندان آق قلا و ساکنین اطراف پل، بعد از ریزش دیواره پل، مسئولین میراث فرهنگی با حضور در آق قلا، تنها به جمع آوری آجرهای ریخته شده در بستر رودخانه بسنده کرده اند.

کسی نیست این مسئولان را بیدار کند. پل آقلا در حال ریزش است و آقایان در حال اعلام آمارهای سفرهایی نوروزی. آمارهایی که معلوم نیست از کجا استخراج شده اند.

همه می دانیم که در آینده ای نزدیک علاوه بر تخریب خانه های تاریخی در کنار سکوت معنا دار مسئولین سخت کوش!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! میراث فرهنگی، از محله های قدیمی و آثاری مانند پل آق قلا هم خبری نخواهد بود.

/ 17 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
استارباد

سلام محمد جان! از لطفت نسبت به وبلاگ محقر استارباد ممنونم به امید دیدار[گل]

آقابزرگ

بجای اون پل بی خودی قدیمی شهرداری آق قلا بیاد از شهردار گرگان یاد بگیره یه پل هوایی توپ اونجا بسازه تا همه حالشو ببرند!!؟؟

امین فرزین

می توان حقیقتی را دوست نداشت، اما نمی توان منکر آن شد. روسو

ساینا

سلام جالب بود. امیدوارم مسئولین به فکر راه چاره باشند برای بقیه میراث فرهنگی

محمد خوشبختیان

سلام به عنوان یک مرمتگر، متاسفانه با شما موافقم انشاالله به یاری اساتید فن و دلسوزان فرهنگ و تاریخ و شناسنامه ی ایران زمین، این اثر تاریخی را به زودی از این اوضا و احوال خارج میکنیم (به شرط الطاف میراث استان)

محمد خوشبختیان

سلام به عنوان یک مرمتگر، متاسفانه با شما موافقم انشاالله به یاری اساتید فن و دلسوزان فرهنگ و تاریخ و شناسنامه ی ایران زمین، این اثر تاریخی را به زودی از این اوضا و احوال خارج میکنیم (به شرط الطاف میراث استان)