دکتر سبطی در مصاحبه با همشهری: بسکتبال گرگان در حال درجا زدن است

همشهری: - بسکتبال گرگان در حال حاضر چه وضعیتی دارد؟

اگر نگوییم وضعیت بحرانی است می شود اینطور گفت که در این وضعیت حداقل انتظار پیشرفت بسکتبال را نمی توانیم داشته باشیم. بسکتبال ما در حال درجا زدن است و ما با بودجه ای که در اختیار داریم تنها راه را حفظ حداقلی تیم با همین وضع می دانیم. تا زمانی که حمایت خوب مالی نداشته باشیم انتظار کسب مقام در عرصه سوپرلیگ را هم نداریم. البته باید از کسانی همچون آقای کبیر و آقای طیبی و بازیکنان خوب گرگان که با وجود ناملایمات در کنار تیم ماندند هم تشکر کنم و از هواداران بخواهم اگر انتظار پیشرفت از تیم دارند تلاش خودشان را روی یافتن حامی مالی و اسپانسر نیز متمرکز کنند. انجمن هواداران بسکتبال گرگان نیز باید به این نکته توجه داشته باشد که انتظارات خود را از کادرفنی و تیم و شورا و شهرداری واقع بینانه تر کند. اگر بخواهیم با توجه به شرایط جدید یک بودجه حداقلی را برای یک تیم بسکتبال لیگ برتری در نظر بگیریم آن حداقل در حدود 1 میلیارد تومان خواهد بود که اگر به این حداقل برسیم طبق گفته ی کادر فنی،گرگان توانایی حضور بین 3 تیم اول لیگ را خواهد داشت.

همشهری:- آقای سبطی لطفا درباره وضعیت حمایت های مالی از تیم بسکتبال گرگان توضیح دهید. 

شورای شهر گرگان مطابق سنوات گذشته بودجه ای در حدود سیصد میلیون تومان را در نظر گرفته و در ردیف بودجه ای خود آورده است. درباره حمایت های مالی سایر مسوولان و نهادها هم هنوز در حال مذاکره هستیم. در حال حاضر با افراد مختلف مثل مدیرکل ورزش و جوانان گلستان و نمایندگان گرگان در مجلس و فرماندار همچنین به طور مستقیم با افراد متمول و شرکت های خصوصی که در این زمینه می توانند به ما کمک کنند، در حال رایزنی هستیم. اما در حال حاضر به طور قطع نمی توانیم به غیر از بودجه ی شورا، کمک دیگری را قطعی بدانیم اما امیدواریم حداقل به اندازه ی پولی که شورا اختصاص داده است، از سایر دستگاه ها و منابع برای حمایت از تیم تا پایان سال اختصاص یابد.

همشهری:- مجموعه ی شورا و شهرداری تا چه زمانی قصد حمایت مالی از تیم بسکتبال گرگان را دارد؟

به طور کلی همانطور که در آیین نامه کمیته ورزش هم آمده است، مطابق بند 6 ماده71 قانون شوراها، این کمیته وظیفه ی تشویق و ترغیب مردم در خصوص گسترش مراکز تفریحی و فرهنگی و ورزشی با هماهنگی دستگاه های ذیربط را بر عهده دارد که اشاره به ورزش های عمومی و همگانی دارد و نه ورزش قهرمانی. اما به دلیل پیشینه تیم بسکتبال گرگان و تقاضای مردم و ورزش دوستان و از طرفی با توجه به اینکه اسپانسر دیگری برای حمایت از تیم اعلام آمادگی نکرده است، وظیفه خود می دانیم این حمایت مالی را انجام دهیم. البته باید بگویم به شدت علاقه مندیم بار مسوولیت اسپانسری تیم بسکتبال گرگان را از دوش خود برداریم و به حامیان خصوصی یا دولتی واگذار کنیم تا بتوانیم از سایر رشته های ورزشی حمایت بهتری داشته باشیم.

همشهری:- چرا مردم این قبیل تقاضاها را فقط از شورای شهر و شهرداری دارند؟

شورای شهر خط مقدم تقاضاهای مردمی است. به دلیل در دسترس بودن، مردم با اعضای شورای شهر راحت تر از سایر نهادها می توانند دیدار و گفت و گو کنند و باعث شده  که سیل درخواست ها و تقاضاهای روزمره مردم به سمت این نهاد سرازیر شود.

اما در این باره ذکر این نکته را ضروری می دانم که مردم و علاقه مندان به ورزش گرگان اگر واقعا می خواهند گام بزرگ و محکمی در این راه بردارند باید این مطالبات را به سایر نهادها نیز تسری دهند. چون تا موقعی که مسوولان با این تقاضا ها مواجه نشوند به ضرورت حمایت از تیم های ورزشی پی نخواهند برد. اگر مسوولان مربوطه که می توانند به ورزش کمک کنند به اندازه اعضای شورای شهر در معرض فشارهای مردمی بودند، شاید به طور جدی تر و گسترده تر از ورزش استان علی الخصوص تیم بسکتبال گرگان حمایت می کردند.

همشهری:- اگر روزی شهرداری دیگر تیم داری نکند چه اتفاقی برای بسکتبال گرگان خواهد افتاد؟

اعضای شورای شهر چون برخواسته از مردم هستند فکر نمی کنم بگذارند این اتفاق روی دهد و تصور بنده این است که تا موقعی که اسپانسری قوی و در حد تیم گرگان پیدا نکنند به حمایت از تیم بسکتبال گرگان ادامه خواهد داد. البته برخی از اعضای شورا گاهی سوال دارند که تا به کی می خواهیم تمام ورزش گرگان را در بسکتبال خلاصه کنیم؟ ما در گرگان تیم های لیگ برتری دیگر در رشته هایی مثل فوتبال آقایان و بانوان، کبدی، اسکواش نیز داریم. به عنوان مثال تنها در سال گذشته در سطح بین المللی در بخش مردان 5 مدال طلا، 3 نقره و 10 برنز و در بخش خانم ها 1 نقره و 5 برنز داشته ایم. این ها نشان دهنده ی ظرفیت های بالای ورزش استان است که در هر جایی که حمایت حداقلی صورت گرفته است به مدال های رنگارنگ دست یافته ایم. به همین دلیل برخی از اعضای شورا اعتقاد دارند ما باید عدالت را اجرا کنیم و از بسکتبال که قریب به 90درصد بودجه ی ورزش را داراست، دست بکشیم و کمک به ورزش را فراگیر کنیم تا به بقیه ورزش ها هم برای برای پیشرفت و کسب مقام کمک کنیم. در سال گذشته ما به کل ورزش گرگان تنها حدود 50 میلیون تومان کمک کردیم در صورتی که کمک های ما به تیم بسکتبال شهرداری گرگان در حدود 500 میلیون تومان بوده است.

همشهری:- دیگر مسوولان با توجه به قول هایی که داده اند، تا کنون چه کمک هایی به تیم کرده اند؟

متاسفانه این طور که مشخص است مسوولان هیات بسکتبال در زمینه جذب سرمایه گذار و اسپانسر خیلی موفق عمل نکرده اند و ما از آنها به عنوان متولیان این ورزش انتظار بیشتری داریم. از جانب وزارت ورزش نیز کمک هایی صورت گرفته اما قطعا کافی نیست و ما از وزیر ورزش درخواست داریم برای پر سابقه ترین تیم بسکتبال لیگ برتر اسپانسری قدرتمند را معرفی کند تا این مشکل برای همیشه حل شود. اگر این اتفاق بیافتد خاطره ای خوش از دوران وزارت آقای عباسی در ذهن مردم گرگان ماندگار خواهد شد.  مسوولان باید هوشیار باشند که ورزش نقش قابل توجهی در سلامت روحی و جسمی و روانی جامعه دارد و نسل جوان را از بزهکاری اجتماعی دور می کند. مسوولان رسیدگی به مسایل ورزش را باید به عنوان یک رسالت دینی، ملی و اخلاقی خود تلقی کنند. حمایت از ورزش می تواند نقش جدی در مبارزه با تهاجم فرهنگی داشته باشد.

همشهری:- برای جذب اسپانسر چه موانعی بر سر راه تیم گرگان است؟

من به طور کلی مشکل عدم حمایت از تیم را به دلیل فقدان آگاهی از ضرورت این موضوع می دانم. این که مسوولین بحث حمایت از ورزش را در اولویت های کاری خود قرار نمی دهند. ورزش ما در شرایط کنونی به سمت حرفه ای شدن رفته است. حرفه ای شدن در حال حاضر بدان معناست که تیم های ورزشی در زمینه مربی و بازیکن و کادر فنی و... نیاز به پشتوانه های اقتصادی قدرتمند دارند و عدم وجود این پشتوانه ها تیم ها را با مشکل جدی مواجه می کند. این موضوع نشان دهنده آن است که باید برای ادامه ی حضور باید نقش اقتصاد را در ورزش جدی بگیریم. دیگر همچون گذشته نمی توان با تکیه بر تعصب و غیرت به مقام و رده های بالا دست یافت.

از دلایل دیگر می توان به عدم توزیع تقاضا و فشار ورزش دوستان بر روی سایر بخش های دولتی و خصوصی اشاره کرد که باعث شده مدیران به ضرورت حمایت از ورزش توجه چندانی نداشته باشند. به عنوان نمونه مثلا باید سرمایه داران بخش خصوصی را توجیه کرد که تبلیغات تنها آگهی های تلویزیونی و... نیست و با حمایت از یک تیم ورزشی می توانند خیلی بهتر برند خود را به جامعه معرفی کنند و همچنین باعث محبوبیت خود و برند خود در جامعه شوند.

یکی دیگر از موانع جذب سرمایه گذار عدم پخش مسابقات تیم بسکتبال از طریق صدا و سیمای استان است. چراکه اسپانسرهای بخش خصوصی توقع دارند شرکت یا محصول آنها از طریق تلویزیون تبلیغ شود و این جز با نمایش مسابقات امکانپذیر نیست. بنده در همینجا از مسوولین محترم استان خصوصا مدیر کل محتر صدا و سیما می خواهم به این خواسته ی مردم پاسخ مثبت دهند تا شاهد حل بخشی از مشکلات تیم باشیم.

همشهری:- به نظر شما راه حل چیست؟

به نظر بنده یکی از راه های برون رفت از این مشکل، تشکیل هیات امنایی برای نجات ورزش گرگان و استان است. این هیات امنا می تواند در زمینه مذاکره با مسوولین ورزشی و غیرورزشی و پیگیری مسایل ورزش شهر و استان پیگیر باشد. می تواند در حوزه ترغیب و تشویق سرمایه گذاران در بخش خصوصی و دولتی فعال باشد.

راه حل دیگر هواداران و ورزش دوستان هستند. آنها باید مطالبات خود را در سطح عمومی مطرح کنند و از مسوولان استان بخواهند تا به ورزش نگاه ویژه تری داشته باشند. هواداران نباید نقش خود را دست کم بگیرند. لیدرها در هدایت افکار عمومی به سمت صحیح نقش بسیار موثری دارند. ما باید از انبوه هواداران در جهت حمایت های مالی و معنوی بهره برداری بهتری داشته باشیم. هواداران پشتوانه های تیم هستند و کارشان تنها شعار دادن و تشویق تیم نیست. این حمایت باید در تمام سال و در همه جا تداوم یابد بطوریکه به عنوان یک دغدغه در سطح افکار عمومی مطرح شود تا همه دست به دست هم دهیم تا ورزش استان خصوصا تیم بسکتبال گرگان به جایگاه واقعی خود که حضور در بین مدعیان قهرمانی است دست یابد.

منبع: روزنامه همشهری، شنبه 31 تیر 1391
/ 6 نظر / 18 بازدید
خلیج گرگان

لایک من محمد باصفا که اس رو ج نمیده چه برسه به لایک!!!![گل][گل]

موذن

سلام ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات با دو مطلب " کشف غار سم ، جاذبه ای دیگر در گالیکش " و " از استان ما تا به استانهای آنان " بروزم . بهترین ها را برایتان آرزومندم

امیررضا

راه حل برون رفت از بحرانش خیلی کلیشه ایه، فکر کنم خودشم قبول داره که عملی نیست!

امیررضا

راه حل برون رفت از بحرانش خیلی کلیشه ایه، فکر کنم خودشم قبول داره که عملی نیست!

موذن

یا سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات با مطلب " از استان ما تا به استان های آنان " در وبلاگ گالیکش شهر زیبای طبیعت منتظر تان هستم . [گل][گل][گل]

جعفري

سلام . به روز هستم. يه سر بيا منتظرم آقا محمد