13 به در

نمی دونم این چه عادت بدیه که ما ایرانی ها داریم. تا یه چیز میشه پای تمدن چند هزار ساله و کوروش و داریوش و تخت جمشیدو وسط می کشیم. سریع یاد رستم و سهراب و فردوسی می افتیم. از ابو علی سینا میگیم و مولانا. اما وقتی پای حرف و عمل می شه آلزایمر می گیریم. انگار که نه تمدنی بوده و تاریخی. هر کی ندانه فکر میکنه تا همین یکی دو سال پیش غار نشین بودیمو از شکار حیوانات شکم خودمون رو سیر می کردیم.

نمونه این رفتارها رو می تونید روز 12 و 13 فروردین هر سال بصورت  گسترده و بدون هر گونه شرم و حیایی ببینید. ملت اولین چیزی که واسه 13 به در قبل از زدن به قلب جنگل جمع می کنن وسیله است 2500 ساله به نام تبر. بعدشم که یخچال خونه و قفسه های سوپر مارکت سرکوچه رو بار می زنن. انگار تو تقویم نوشتند که باید بری بخوری، خراب کنی، بریزی بعد بیای خونه. این ترافیک صبح روز 13 به در به کنار که از تمام شهر های استان حتما باید بیان ناهار خوران و النگدره. اما این تخریب جنگل رو دیگه نمیشه ندید گرفت.

ای آقایی که دم از تمدن چند هزار ساله میزنی، کجای این تمدن نوشته باید با تبر بیفتی به جان درختی که تازه جان گرفته و داره جوانه می زنه؟ کجای تاریخ نوشته روز 13 به در ملت میرفتن ناهار خوران با چوب درختها آتش می کردن و جوجه کباب می خوردن؟ کجای فرهنگ ما نوشته باید با خودت طناب ببری و از شاخه درختها آویزون کنی تا بچه ات تاب بخوره؟ کجا نوشته هرچی پوست و آشغاله باید بذاری تو جنگل بیای خونه؟

الان جدیدا بعضی ها متمدن تر شدن در کنار تمدن چند هزار ساله یه نیم نگاهی هم به غرب میندازن. غرب برای محیط زیست فلان کارو کرده. غربی ها به بچه هاشون یاد میدن با محیط زیست فلان کارو بکنن. تو به بچت چی یاد دادی؟ از درخت بالا بره؟ تبر ببره درخت بزنه؟ آتش روشن کنه؟ بیفته به جان شاخ و برگها؟ زغال قلیون آماده کنه؟ آشغال های خونه و کوچه و محله رو ببره اونجا خالی کنه؟

واقعا این روز 13 به در یعنی چی؟ واسه چی اصلا این روز رو گذاشتن؟ قبلا چه کار می کردن که ما الان داریم این کارها رو می کنیم؟ این روز باید روز عزای طبیعت خواند. اصلا ای کاش این روز باران و برف و سنگ از آسمان بیاد تا ملت واسه یه سال هم شده بشینن خونه.

 

/ 5 نظر / 15 بازدید
گنجی

سلام بر مهندس عزیز و گرامی جناب محمد آقا خدا قوت ماشاالله خیلی با هیجان مطلب را نوشته اید رسم سیزده بدر در فرهنگ ایرانیان رسم خوبی بوده و هست اما نگرش ما از این روز متفاوت شده است امید است تمام دوستان مراعات همدیگر و طبیعت را نموده و روز خوب و خوشی را در کنار هم داشته باشند و دعا فرمایید هوا هم مناسب باشد با فرهنگ خوب میتوان سیزده خوبی داشت بدون اینکه بخواهیم صورت مساله را پاک نماییم خوش بگذرد شاد باش و دیرزی

تاسف

سلام توی این چند سال اخیر در روز سیزده به در عربده کشی و رفتارهای حیوانی میان بعضی از جوانان بخصوص در ناهارخوران دیدده میشه. افرادی که اصلا معلوم نیست از کجا آمدن و چی خوردن ؟؟؟ با اون قیافه های .... کسی هم نیست این حیوانات درنده انسان نما رو جمع کنه !!!

همطاف

سلام و درود و تبریک مجدد نوروز با جناب گنجی عزیز هم موافقم برقرار باشید و بهاری

علی اکبر فرقانی

سلام دوست عزیز و همشهری گرامی امیدوارم روزهای خوبی را پشت سر گذاشته باشید [گل]