پیشینه تاریخی شهر جرجان

چند هفته پیش در وبلاگ انجمن وبلاگ نویسان گرگاندوست بخشی با عنوان معرفی کتاب و اثار چاپ شده در مورد گرگان شروع به کار کرد.منم تصمیم گرفتم کتاب " پیشینه تاریخی شهر جرجان" را که چند سال پیش با قیمت حدود  5000 تومان خریده بودم معرفی کنم. نمی دانم الان چنده ولی کتاب با ارزشی هستش و اطلاعات خیلی جالبی داره.

........................................................

نویسنده این کتاب اسدالله معطوفی است و توسط انتشارات مختومقلی فراغی به چاپ رسیده است.

کتاب در 46 بخش به معرفی تاریخ گرگان و جرجان پرداخته است.

در قسمت پیشگفتار، نگارنده به این نکته اشاره کرده است که:

ایالت تاریخی گرگان در طول تاریخ چند شهر بزرگ را در خود جای داده که شاخص ترین آنها استراباد و جرجان است. شهر گرگان(در عربی جرجان) در منتهی علیه سمت شرقی این ایالت واقع می شد، که هم اکنون خرابه های آن در قسمت شرقی شهر گنبد قابوس به چشم می خورد.

کتاب با معرفی زندگی بر روی فلات ایران و گرگان در این عهد آغاز می شود. سپس گرگان و جایگاه مختلف آن را در دوره های مختلف بررسی می کند.

در این بخش آمده :

گرگان در طی تاریخ نام ایالتی بزرگ بوده که تقریبا با جغرافیای فعلی استان گلستان مطابقت دارد. مرکز آن شهر جرجان و سپس استراباد بود.

سپس اسامی گرگان در عصر های هخامنشیان، اسکندر و سلوکیان معرفی می شود که به ترتیب وهرکان و هیرکانیا نام داشت. دیوار دفاعی- تاریخی گرگان ، حضور اعراب مسلمان در گرگان، فرغه های مذهبی و جنبش های مردمی و فضای علم وادب جرجان از دیگر موضوعاتی است که به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته است. در ادامه به نقش گرگان در دوره ها و عصرهای تاریخی مختلف پرداخته شده.

در انتهای کتاب صنعت سافلگری، کاشیکاری، شیشه گری و فلزکاری جرجان به صورت تصویری معرفی می شود.

اسدالله معطوفی در نگارش این کتاب از 312 منبع داخلی و 4 منبع خارجی بهره برده است. کتاب در 540 صفحه به چاپ رسیده و در کتابفروشی های گرگان قابل تهیه است.

/ 3 نظر / 57 بازدید
استارباد

درود محمدجان متشکر از ابراز لطفت کتابی که معرفی کردی بسیار کتاب خوب و مفیدیه [گل]

گرگان ما

سلام محمدجان. این کتاب داره توی دانشگاه ها تدریس میشه. تاریخ جرجان و نیشابور و دو شهر دیگه. تا قبل از این برای جرجان کتاب خاصی جهت تدریس وجود نداشت. درود بر شما و سلام بر جناب معطوفی دایره المعارف زنده تاریخ و فرهنگ گرگان.

سهراب

کاش اشاره میکردین نام شهر فعلی گرگان یه جعل تاریخی است و نام این شهر از دیر ایام استرآباد بوده و گرگان نام قدیم و باستانی گنبد کاووس امروزی است